Otomotiv yan sanayi sektöründe hizmet üreten Hüner Kriko, HOSAB ‘da yaptığı yeni yatırımı ile ülkeye sağladığı
katma değeri artırmayı hedefliyor.

35 yıllık tecrübesiyle otomotiv sektörünün öncü firmalarından Hüner Kriko, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesinde (HOSAB) 24 bin metrekarelik yeni bir yatırım yaptı.

Hüner Kriko Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karabacak, 10 milyon TL ‘ye mal olan yeni yatırımın 2010 yılında 5 milyon Euroluk ciroyu yakalamasını hedeflediğini söyledi.

Kuruldukları günden bu yana sac parçalar ve komple parçalar ürettiklerini anlatan Karabacak, ağırlıklarının Tofaş olduğunu belirtti. 3-4 yıldır ürettikleri bu komple parçaların dışında vasıtalar için de motor soğutma ve havalandırma boruları üretmeye başladıklarını dile getiren Karabacak, “Önce Tofaş ile başladık. Sonra İngilterede Thermopol firmasına ilk ihracatımızı yaptık. Daha sonra İtalyada Trellebong firmasıyla çalışmaya başladık. Ardından İstanbul ‘da bir firmaya paslanmaz boru şeklinde parça yaptık. Boruyu alan Alman firması bizim firmayı tanımak istedi. Buraya geldiler, üretim şeklini ve tesisimizi gösterdik. Bizi tanıdıktan sonra A sınıfı bir tedarikçi olduğumuzu söylediler. Tekliflerimiz de olumlu karşılandı. Bizim boru konusu için ayırdığımız bir yer vardı. Bin metre kapasiteli idi. Kapalı bir alan ve beş kattan oluşuyordu. Dolayısıyla ürün işlemlerini tamamlayabilmek için çok fazla dolaşıyordu. Biz bunun farkındaydık. Bu durumu onlar da fark etmiş şeklinde konuştu.

KATMADEĞER KAZANDIRACAĞIZ

Karabacak, Alman Contitech firmasının kendileriyle çalışmak için bazı şartlar öne sürdüğünü ifade ederek şöyle konuştu: “Sizinle çalışırız ama böyle üretim şekli olmaz. Bu durumda hem siz kaybedersiniz hem de biz bu ürüne fazla para ödemiş oluruz. Eğer yatırım yaparsanız, sizinle biz büyük çalışmak istiyoruz dediler. Biz de yeni şubemizde Haziran ayından bu yana hazırlıklar yapıyoruz. Çok yakında taşınacağız. Orada iki parselimiz var bizim. İki parsel de işlevsel hale geldiğinde aşağı yukarı 24 bin metrekare kapalı alanımız olacak toplamda. DOSAB ‘da ki merkezimizde de 12 bin metrekare kapalı alanımız var. Bu alanlarda üretime böyle hızla devam edersek ülkemize büyük bir katma değer kazandıracağız.

Yeni yatırımlarının yaklaşık 10 milyon TLye mal olduğunu söyleyen Karabacak, “2010da 5 milyon Euro gibi bir ciro yapacağımızı ve bu rakamın her sene daha da büyük artışlarla katlanacağını düşünüyorum. Yeni üretim merkezimizde şu anda 100 kişi çalışıyor. Kapasite artışımıza göre istihdam rakamlarımız da artacaktır dedi.

DOSABDA METAL ENJEKSİYONA GEÇİYORUZ

Karabacak, iki sene içinde HOSABdaki tüm alan faaliyete geçtikten sonra DOSABdaki üretimi de oraya taşıyacaklarını bildirdi. Karabacak, “DOSABda başka bir faaliyet alanına geçeceğiz. Metal enjeksiyon, alüminyum konusunda kendimize şu anda işimizde kullandığımız parçaları üretiyoruz. Bu yeni sistemde de ona benzer bazı şeyler düşünüyoruz diye konuştu.